š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K Rose Gold Plated 1.88 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.63 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 29.21 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.96 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 4 |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 6x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Morganite |
| Stone 2 Carat: | 0.92 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Pear |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 8 |
| Total Stone Wt: | 1.88 ctw |
| Width: | 10.67 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







18K Rose Gold Plated 1.88 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earrings
18K Rose Gold Plated 1.88 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.63 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 29.21 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.96 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 4 |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 6x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Morganite |
| Stone 2 Carat: | 0.92 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Pear |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 8 |
| Total Stone Wt: | 1.88 ctw |
| Width: | 10.67 MM |
$203.00
18K Rose Gold Plated 1.88 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earringsā
$203.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.63 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 29.21 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.96 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 4 |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 6x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Morganite |
| Stone 2 Carat: | 0.92 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Pear |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 8 |
| Total Stone Wt: | 1.88 ctw |
| Width: | 10.67 MM |























