š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18K Rose Gold Plated 1.68 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.68 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.08 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.68 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Total Qty Of Stones: | 14 |
| Total Stone Wt: | 1.68 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



18K Rose Gold Plated 1.68 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earrings
18K Rose Gold Plated 1.68 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.68 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.08 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.68 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Total Qty Of Stones: | 14 |
| Total Stone Wt: | 1.68 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
$224.00
18K Rose Gold Plated 1.68 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Earringsā
$224.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 18K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.68 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.08 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 24.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 1.68 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 14 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Total Qty Of Stones: | 14 |
| Total Stone Wt: | 1.68 ctw |
| Width: | 3.56 MM |























