š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
18.40 Carat Genuine Garnet .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 18.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 18.50 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 18.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 92 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 92 |
| Total Stone Wt: | 18.40 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






18.40 Carat Genuine Garnet .925 Sterling Silver Bracelet
18.40 Carat Genuine Garnet .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 18.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 18.50 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 18.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 92 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 92 |
| Total Stone Wt: | 18.40 ctw |
| Width: | 8.64 MM |
$226.80
Original: $648.00
-65%18.40 Carat Genuine Garnet .925 Sterling Silver Braceletā
$648.00
$226.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | January |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 18.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 18.50 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 18.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 92 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 5x2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Total Qty Of Stones: | 92 |
| Total Stone Wt: | 18.40 ctw |
| Width: | 8.64 MM |























