š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
15.06 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 14.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.47 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 14.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 11 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 15.06 ctw |
| Width: | 8.13 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


15.06 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Bracelet
15.06 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 14.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.47 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 14.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 11 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 15.06 ctw |
| Width: | 8.13 MM |
Select Size
From $140.00
Original: $400.00
-65%15.06 Carat Dyed Emerald and White Diamond .925 Sterling Silver Braceletā
$400.00
$140.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.21 ctw |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 14.85 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.47 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Dyed Emerald |
| Stone 1 Carat: | 14.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 11 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.21 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 15.06 ctw |
| Width: | 8.13 MM |























