🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14KT White Gold Diamond Box Pendant Necklace (1 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)
Hanging from a delicate box chain, this necklace is a 14k white gold pendant. With a unique folded design, the pendant is inlaid with 1ct princess cut diamonds that perfectly catch the light and make it sparkle.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 13 x 6 x 21 |
| Design Style: | Box Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 44 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Invisible |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0227272727 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 13 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 44 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 6 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









14KT White Gold Diamond Box Pendant Necklace (1 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)
14KT White Gold Diamond Box Pendant Necklace (1 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)
Hanging from a delicate box chain, this necklace is a 14k white gold pendant. With a unique folded design, the pendant is inlaid with 1ct princess cut diamonds that perfectly catch the light and make it sparkle.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 13 x 6 x 21 |
| Design Style: | Box Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 44 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Invisible |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0227272727 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 13 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 44 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 6 |
Select Size
Select Metal
From $2,435.30
Original: $6,958.00
-65%14KT White Gold Diamond Box Pendant Necklace (1 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)—
$6,958.00
$2,435.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hanging from a delicate box chain, this necklace is a 14k white gold pendant. With a unique folded design, the pendant is inlaid with 1ct princess cut diamonds that perfectly catch the light and make it sparkle.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 13 x 6 x 21 |
| Design Style: | Box Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 44 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Invisible |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0227272727 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 13 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 44 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 6 |























