🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14KT White Gold 1/2 cttw Diamond Floral Cluster Pendant Necklace (HI, SI2-I1)
This stunning floral cluster pendant is designed with 7, natural diamonds in a glistening prong setting. Designed in the finest 14k white gold, this necklace boasts 1/2 ct tdw. This is the perfect accessory for any night out.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 16 x 5 x 8 |
| Design Style: | Diamond Pendent Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0714285714 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 8 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 16 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 7 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14KT White Gold 1/2 cttw Diamond Floral Cluster Pendant Necklace (HI, SI2-I1)
14KT White Gold 1/2 cttw Diamond Floral Cluster Pendant Necklace (HI, SI2-I1)
This stunning floral cluster pendant is designed with 7, natural diamonds in a glistening prong setting. Designed in the finest 14k white gold, this necklace boasts 1/2 ct tdw. This is the perfect accessory for any night out.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 16 x 5 x 8 |
| Design Style: | Diamond Pendent Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0714285714 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 8 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 16 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 7 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |
$1,127.00
Original: $3,220.00
-65%14KT White Gold 1/2 cttw Diamond Floral Cluster Pendant Necklace (HI, SI2-I1)—
$3,220.00
$1,127.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stunning floral cluster pendant is designed with 7, natural diamonds in a glistening prong setting. Designed in the finest 14k white gold, this necklace boasts 1/2 ct tdw. This is the perfect accessory for any night out.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 10K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 16 x 5 x 8 |
| Design Style: | Diamond Pendent Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0714285714 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 8 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 16 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 7 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |























