🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (2 5/8 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)
This radiant block pendant is adorned with over two carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set in 14 karat yellow gold, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 6 x 14 x 26 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 198 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.6 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0131313131 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 26 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 198 |
| Total Diamond Weight: | 2.6 |
| W (mm): | 14 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Yellow Gold Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (2 5/8 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)
14K Yellow Gold Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (2 5/8 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)
This radiant block pendant is adorned with over two carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set in 14 karat yellow gold, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 6 x 14 x 26 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 198 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.6 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0131313131 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 26 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 198 |
| Total Diamond Weight: | 2.6 |
| W (mm): | 14 |
$5,015.15
Original: $14,329.00
-65%14K Yellow Gold Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (2 5/8 cttw, H-I Color, SI2-I1 Clarity)—
$14,329.00
$5,015.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This radiant block pendant is adorned with over two carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set in 14 karat yellow gold, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 6 x 14 x 26 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 198 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.6 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0131313131 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 26 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 198 |
| Total Diamond Weight: | 2.6 |
| W (mm): | 14 |























