🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 8.95 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.81 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 13.72 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 8.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 8.95 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 8.95 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 8.95 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.81 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 13.72 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 8.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 8.95 ctw |
| Width: | 13.72 MM |
Select Size
From $77.70
Original: $222.00
-65%14K Yellow Gold Plated 8.95 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring—
$222.00
$77.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 8.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.81 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 13.72 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 8.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 8.95 ctw |
| Width: | 13.72 MM |























