š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 7.50 ct. t.w. Peach Moonstone and Black Spinel Ring in Sterling Silver
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.82 |
| Height: | 24.07 MM |
| Length: | 19.07 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Spinel |
| Stone 1 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 34 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Moonstone |
| Stone 2 Carat: | 7.24 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Cushion |
| Stone 2 Size: | 12.00mm |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 7.58 ctw |
| Width: | 19.63 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 7.50 ct. t.w. Peach Moonstone and Black Spinel Ring in Sterling Silver
14K Yellow Gold Plated 7.50 ct. t.w. Peach Moonstone and Black Spinel Ring in Sterling Silver
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.82 |
| Height: | 24.07 MM |
| Length: | 19.07 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Spinel |
| Stone 1 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 34 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Moonstone |
| Stone 2 Carat: | 7.24 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Cushion |
| Stone 2 Size: | 12.00mm |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 7.58 ctw |
| Width: | 19.63 MM |
Select Size
From $68.60
Original: $196.00
-65%14K Yellow Gold Plated 7.50 ct. t.w. Peach Moonstone and Black Spinel Ring in Sterling Silverā
$196.00
$68.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.82 |
| Height: | 24.07 MM |
| Length: | 19.07 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Spinel |
| Stone 1 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 34 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Moonstone |
| Stone 2 Carat: | 7.24 ctw |
| Stone 2 Quantity: | 1 |
| Stone 2 Shape: | Cushion |
| Stone 2 Size: | 12.00mm |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 7.58 ctw |
| Width: | 19.63 MM |























