š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 7.42 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Ear Wire |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.6 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 37.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 7.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 66 |
| Total Stone Wt: | 7.42 ctw |
| Width: | 14.48 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 7.42 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
14K Yellow Gold Plated 7.42 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Ear Wire |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.6 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 37.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 7.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 66 |
| Total Stone Wt: | 7.42 ctw |
| Width: | 14.48 MM |
$237.00
14K Yellow Gold Plated 7.42 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Earringsā
$237.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Ear Wire |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.42 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.6 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 37.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 7.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 66 |
| Total Stone Wt: | 7.42 ctw |
| Width: | 14.48 MM |























