š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 7.00 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Clasp: | Single Strand Fishhook Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.6 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.50 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 25 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 7.00 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 7.00 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Bracelet
14K Yellow Gold Plated 7.00 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Clasp: | Single Strand Fishhook Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.6 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.50 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 25 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 7.00 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
Select Size
From $259.00
14K Yellow Gold Plated 7.00 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Braceletā
$259.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Clasp: | Single Strand Fishhook Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 7.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.6 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.50 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 25 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 7.00 ctw |
| Width: | 3.56 MM |























