š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 6.19 Carat Genuine Drusy Quartz and Black Spinel .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.5 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 16.51 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Drusy Quartz |
| Stone 1 Carat: | 5.85 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 2: | Black Spinel |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 6.19 ctw |
| Width: | 17.27 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Yellow Gold Plated 6.19 Carat Genuine Drusy Quartz and Black Spinel .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 6.19 Carat Genuine Drusy Quartz and Black Spinel .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.5 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 16.51 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Drusy Quartz |
| Stone 1 Carat: | 5.85 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 2: | Black Spinel |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 6.19 ctw |
| Width: | 17.27 MM |
Select Size
From $45.50
Original: $130.00
-65%14K Yellow Gold Plated 6.19 Carat Genuine Drusy Quartz and Black Spinel .925 Sterling Silver Ringā
$130.00
$45.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.5 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 16.51 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Drusy Quartz |
| Stone 1 Carat: | 5.85 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 12.00mm |
| Stone 2: | Black Spinel |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 34 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 35 |
| Total Stone Wt: | 6.19 ctw |
| Width: | 17.27 MM |























