š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Sapphire & Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.3 |
| Height: | 9.32 MM |
| Length: | 18.57 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 5.31 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 5.55 ctw |
| Width: | 18.87 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Sapphire & Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Sapphire & Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.3 |
| Height: | 9.32 MM |
| Length: | 18.57 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 5.31 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 5.55 ctw |
| Width: | 18.87 MM |
Select Size
From $190.00
14K Yellow Gold Plated 5.55 Carat Genuine Pink Sapphire & Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$190.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.3 |
| Height: | 9.32 MM |
| Length: | 18.57 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 5.31 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.24 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 9 |
| Total Stone Wt: | 5.55 ctw |
| Width: | 18.87 MM |























