š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 5.07 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.07 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.4 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 16.26 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 4.35 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 5.07 ctw |
| Width: | 14.22 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 5.07 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 5.07 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.07 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.4 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 16.26 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 4.35 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 5.07 ctw |
| Width: | 14.22 MM |
Select Size
From $182.00
14K Yellow Gold Plated 5.07 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$182.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.07 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.4 |
| Height: | 8.13 MM |
| Length: | 16.26 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 4.35 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 5.07 ctw |
| Width: | 14.22 MM |























