š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 4.80 ct. t.w. Dyed Emerald and Ruby Ring in Sterling Silver
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.22 |
| Height: | 25.40 MM |
| Length: | 14.20 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 4.88 ctw |
| Width: | 17.30 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 4.80 ct. t.w. Dyed Emerald and Ruby Ring in Sterling Silver
14K Yellow Gold Plated 4.80 ct. t.w. Dyed Emerald and Ruby Ring in Sterling Silver
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.22 |
| Height: | 25.40 MM |
| Length: | 14.20 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 4.88 ctw |
| Width: | 17.30 MM |
Select Size
From $49.00
Original: $140.00
-65%14K Yellow Gold Plated 4.80 ct. t.w. Dyed Emerald and Ruby Ring in Sterling Silverā
$140.00
$49.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.22 |
| Height: | 25.40 MM |
| Length: | 14.20 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 4.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 10x8mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.88 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 22 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 23 |
| Total Stone Wt: | 4.88 ctw |
| Width: | 17.30 MM |























