š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 4.46 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.46 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.3 |
| Height: | 9.65 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 4.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 4.46 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 4.46 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 4.46 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.46 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.3 |
| Height: | 9.65 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 4.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 4.46 ctw |
| Width: | 9.91 MM |
Select Size
From $60.20
Original: $172.00
-65%14K Yellow Gold Plated 4.46 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$172.00
$60.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.46 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.3 |
| Height: | 9.65 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 4.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 4.46 ctw |
| Width: | 9.91 MM |























