š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 3.26 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.26 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.55 |
| Height: | 7.73 MM |
| Length: | 15.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Ethiopian Opal |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Pear |
| Stone 2 Size: | 5x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 3.26 ctw |
| Width: | 19.90 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Yellow Gold Plated 3.26 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 3.26 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.26 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.55 |
| Height: | 7.73 MM |
| Length: | 15.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Ethiopian Opal |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Pear |
| Stone 2 Size: | 5x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 3.26 ctw |
| Width: | 19.90 MM |
Select Size
From $71.05
Original: $203.00
-65%14K Yellow Gold Plated 3.26 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Ringā
$203.00
$71.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.26 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.55 |
| Height: | 7.73 MM |
| Length: | 15.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 12x10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Ethiopian Opal |
| Stone 2 Carat: | 0.26 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Pear |
| Stone 2 Size: | 5x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 3.26 ctw |
| Width: | 19.90 MM |























