š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 3.11 Carat Genuine Ethiopian Opal and Chrome Diopside .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.5 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 39.88 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Chrome Diopside |
| Stone 2 Carat: | 1.67 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 3.11 ctw |
| Width: | 24.64 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




14K Yellow Gold Plated 3.11 Carat Genuine Ethiopian Opal and Chrome Diopside .925 Sterling Silver Pendant
14K Yellow Gold Plated 3.11 Carat Genuine Ethiopian Opal and Chrome Diopside .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.5 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 39.88 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Chrome Diopside |
| Stone 2 Carat: | 1.67 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 3.11 ctw |
| Width: | 24.64 MM |
$85.05
Original: $243.00
-65%14K Yellow Gold Plated 3.11 Carat Genuine Ethiopian Opal and Chrome Diopside .925 Sterling Silver Pendantā
$243.00
$85.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.5 |
| Height: | 4.57 MM |
| Length: | 39.88 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 6 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Chrome Diopside |
| Stone 2 Carat: | 1.67 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 3.11 ctw |
| Width: | 24.64 MM |























