🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 3.08 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 21.65 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.75 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 8.89 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 3.08 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet
14K Yellow Gold Plated 3.08 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 21.65 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.75 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 8.89 MM |
$114.10
Original: $326.00
-65%14K Yellow Gold Plated 3.08 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Bracelet—
$326.00
$114.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 21.65 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 7.75 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 8.89 MM |























