š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 2.70 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.2 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Ethiopian Opal |
| Stone 2 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tops |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.70 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 2.70 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Earrings
14K Yellow Gold Plated 2.70 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.2 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Ethiopian Opal |
| Stone 2 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tops |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.70 ctw |
$78.40
Original: $224.00
-65%14K Yellow Gold Plated 2.70 Carat Genuine Ethiopian Opal .925 Sterling Silver Earringsā
$224.00
$78.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | October |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.2 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Ethiopian Opal |
| Stone 2 Carat: | 2.40 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tops |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 2.70 ctw |























