š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 2.16 Carat Genuine Tanzanite & White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.19 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 15.77 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Baguette |
| Stone 2 Size: | 3.00x1.50x1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 2.16 ctw |
| Width: | 15.16 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 2.16 Carat Genuine Tanzanite & White Topaz .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 2.16 Carat Genuine Tanzanite & White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.19 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 15.77 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Baguette |
| Stone 2 Size: | 3.00x1.50x1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 2.16 ctw |
| Width: | 15.16 MM |
Select Size
From $74.90
Original: $214.00
-65%14K Yellow Gold Plated 2.16 Carat Genuine Tanzanite & White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$214.00
$74.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.19 |
| Height: | 7.11 MM |
| Length: | 15.77 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.72 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Baguette |
| Stone 2 Size: | 3.00x1.50x1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 2.16 ctw |
| Width: | 15.16 MM |























