š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 19.20 Carat Genuine Dyed Ruby Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 19.28 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.49 |
| Height: | 26.63 MM |
| Length: | 16.01 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 19.28 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 19.28 ctw |
| Width: | 22.22 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




14K Yellow Gold Plated 19.20 Carat Genuine Dyed Ruby Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 19.20 Carat Genuine Dyed Ruby Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 19.28 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.49 |
| Height: | 26.63 MM |
| Length: | 16.01 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 19.28 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 19.28 ctw |
| Width: | 22.22 MM |
Select Size
From $37.10
Original: $106.00
-65%14K Yellow Gold Plated 19.20 Carat Genuine Dyed Ruby Sterling Silver Ringā
$106.00
$37.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 19.28 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.49 |
| Height: | 26.63 MM |
| Length: | 16.01 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 19.28 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 15.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 19.28 ctw |
| Width: | 22.22 MM |























