š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 13.55 Carat Genuine Larimar and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 13.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.71 |
| Height: | 10.41 MM |
| Length: | 32.77 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Larimar |
| Stone 1 Carat: | 12.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 18x13mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 13.55 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





14K Yellow Gold Plated 13.55 Carat Genuine Larimar and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
14K Yellow Gold Plated 13.55 Carat Genuine Larimar and White Topaz .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 13.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.71 |
| Height: | 10.41 MM |
| Length: | 32.77 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Larimar |
| Stone 1 Carat: | 12.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 18x13mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 13.55 ctw |
| Width: | 17.02 MM |
$79.80
Original: $228.00
-65%14K Yellow Gold Plated 13.55 Carat Genuine Larimar and White Topaz .925 Sterling Silver Pendantā
$228.00
$79.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 13.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.71 |
| Height: | 10.41 MM |
| Length: | 32.77 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Larimar |
| Stone 1 Carat: | 12.50 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 18x13mm |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 30 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 31 |
| Total Stone Wt: | 13.55 ctw |
| Width: | 17.02 MM |























