š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 1.82 Carat Genuine Ethiopian Opal & Tanzanite .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.82 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 1.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90-2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 1.82 ctw |
| Width: | 17.27 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




14K Yellow Gold Plated 1.82 Carat Genuine Ethiopian Opal & Tanzanite .925 Sterling Silver Pendant
14K Yellow Gold Plated 1.82 Carat Genuine Ethiopian Opal & Tanzanite .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.82 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 1.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90-2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 1.82 ctw |
| Width: | 17.27 MM |
$63.70
Original: $182.00
-65%14K Yellow Gold Plated 1.82 Carat Genuine Ethiopian Opal & Tanzanite .925 Sterling Silver Pendantā
$182.00
$63.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.82 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 1.32 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 44 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.90-2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 1.82 ctw |
| Width: | 17.27 MM |























