š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 1.70 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.93 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 13.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 28 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 1.70 ctw |
| Width: | 20.38 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 1.70 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 1.70 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.93 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 13.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 28 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 1.70 ctw |
| Width: | 20.38 MM |
Select Size
From $176.00
14K Yellow Gold Plated 1.70 Carat Genuine Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$176.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.70 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.93 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 13.38 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 28 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.30 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 1.70 ctw |
| Width: | 20.38 MM |























