š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 1.40 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 1.40 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gross Wt: | 7.26 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 14.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Mens Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.40 ctw |
| Width: | 23.11 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Yellow Gold Plated 1.40 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 1.40 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 1.40 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gross Wt: | 7.26 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 14.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Mens Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.40 ctw |
| Width: | 23.11 MM |
Select Size
From $312.55
Original: $893.00
-65%14K Yellow Gold Plated 1.40 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ringā
$893.00
$312.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 1.40 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gross Wt: | 7.26 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 14.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 1.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Mens Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.40 ctw |
| Width: | 23.11 MM |























