š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 1.19 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.42 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 17.27 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 1.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.19 ctw |
| Width: | 14.22 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 1.19 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 1.19 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.42 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 17.27 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 1.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.19 ctw |
| Width: | 14.22 MM |
Select Size
From $51.10
Original: $146.00
-65%14K Yellow Gold Plated 1.19 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Ringā
$146.00
$51.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.19 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.42 |
| Height: | 5.59 MM |
| Length: | 17.27 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 1.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 7 |
| Total Stone Wt: | 1.19 ctw |
| Width: | 14.22 MM |























