š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 1.08 Carat Genuine Pink Sapphire and White Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.55 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 21.84 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 1.80-2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Square |
| Stone 2 Size: | 1.80-2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bypass Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.08 ctw |
| Width: | 10.92 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




14K Yellow Gold Plated 1.08 Carat Genuine Pink Sapphire and White Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
14K Yellow Gold Plated 1.08 Carat Genuine Pink Sapphire and White Sapphire .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.55 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 21.84 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 1.80-2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Square |
| Stone 2 Size: | 1.80-2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bypass Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.08 ctw |
| Width: | 10.92 MM |
$112.70
Original: $322.00
-65%14K Yellow Gold Plated 1.08 Carat Genuine Pink Sapphire and White Sapphire .925 Sterling Silver Pendantā
$322.00
$112.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.08 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.55 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 21.84 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Pink Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 0.60 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 10 |
| Stone 1 Shape: | Square |
| Stone 1 Size: | 1.80-2.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Sapphire |
| Stone 2 Carat: | 0.48 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 8 |
| Stone 2 Shape: | Square |
| Stone 2 Size: | 1.80-2.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bypass Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 1.08 ctw |
| Width: | 10.92 MM |























