š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 1.05 Carat Genuine Zambian Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.53 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 34.04 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Cross Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.05 ctw |
| Width: | 18.80 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




14K Yellow Gold Plated 1.05 Carat Genuine Zambian Emerald .925 Sterling Silver Pendant
14K Yellow Gold Plated 1.05 Carat Genuine Zambian Emerald .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.53 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 34.04 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Cross Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.05 ctw |
| Width: | 18.80 MM |
$250.00
14K Yellow Gold Plated 1.05 Carat Genuine Zambian Emerald .925 Sterling Silver Pendantā
$250.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.53 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 34.04 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Cross Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 19 |
| Total Stone Wt: | 1.05 ctw |
| Width: | 18.80 MM |























