š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 0.57 Carat Genuine Ruby and White Cubic Zirconia .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.57 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.87 |
| Height: | 4.35 MM |
| Length: | 14.14 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 13 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.35mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Cubic Zirconia |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Ring |
| Total Qty Of Stones: | 49 |
| Total Stone Wt: | 0.57 ctw |
| Width: | 15.03 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 0.57 Carat Genuine Ruby and White Cubic Zirconia .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 0.57 Carat Genuine Ruby and White Cubic Zirconia .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.57 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.87 |
| Height: | 4.35 MM |
| Length: | 14.14 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 13 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.35mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Cubic Zirconia |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Ring |
| Total Qty Of Stones: | 49 |
| Total Stone Wt: | 0.57 ctw |
| Width: | 15.03 MM |
Select Size
From $120.00
14K Yellow Gold Plated 0.57 Carat Genuine Ruby and White Cubic Zirconia .925 Sterling Silver Ringā
$120.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 0.57 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.87 |
| Height: | 4.35 MM |
| Length: | 14.14 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 13 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.35mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Cubic Zirconia |
| Stone 2 Carat: | 0.18 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Crossover Ring |
| Total Qty Of Stones: | 49 |
| Total Stone Wt: | 0.57 ctw |
| Width: | 15.03 MM |























