š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine White Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.90 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 45 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 23.11 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine White Diamond .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine White Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.90 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 45 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 23.11 MM |
Select Size
From $76.65
Original: $219.00
-65%14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine White Diamond .925 Sterling Silver Ringā
$219.00
$76.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.90 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 45 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 45 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 23.11 MM |























