🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.9 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 9.91 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.9 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 9.91 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 5.84 MM |
Select Size
From $85.75
Original: $245.00
-65%14K Yellow Gold Plated 0.25 Carat Genuine Blue Diamond .925 Sterling Silver Ring—
$245.00
$85.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.25 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.9 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 9.91 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.25 ctw |
| Width: | 5.84 MM |























