š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold 2 1/3 cttw Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)
This radiant block pendant is adorned with over two carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set off by 14 karat yellow gold bands in between, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 10 x 12 x 21 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 44 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0568181818 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 10 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 44 |
| Total Diamond Weight: | 2.5 |
| W (mm): | 12 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Yellow Gold 2 1/3 cttw Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)
14K Yellow Gold 2 1/3 cttw Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)
This radiant block pendant is adorned with over two carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set off by 14 karat yellow gold bands in between, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 10 x 12 x 21 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 44 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0568181818 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 10 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 44 |
| Total Diamond Weight: | 2.5 |
| W (mm): | 12 |
$5,397.35
Original: $15,421.00
-65%14K Yellow Gold 2 1/3 cttw Princess Cut Diamond Block Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)ā
$15,421.00
$5,397.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This radiant block pendant is adorned with over two carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set off by 14 karat yellow gold bands in between, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 10 x 12 x 21 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 44 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0568181818 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 10 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 44 |
| Total Diamond Weight: | 2.5 |
| W (mm): | 12 |























