š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Yellow Gold 1 1/2 cttw Princess Cut Diamond Greek Column Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)
This radiant column-shaped pendant is adorned with 1 1/2 carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set in 14 karat yellow gold, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 20 x 5 x 20 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 18 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Invisible |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.54 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0855555556 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 20 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 18 |
| Total Diamond Weight: | 1.54 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Yellow Gold 1 1/2 cttw Princess Cut Diamond Greek Column Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)
14K Yellow Gold 1 1/2 cttw Princess Cut Diamond Greek Column Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)
This radiant column-shaped pendant is adorned with 1 1/2 carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set in 14 karat yellow gold, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 20 x 5 x 20 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 18 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Invisible |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.54 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0855555556 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 20 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 18 |
| Total Diamond Weight: | 1.54 |
| W (mm): | 5 |
$3,094.35
Original: $8,841.00
-65%14K Yellow Gold 1 1/2 cttw Princess Cut Diamond Greek Column Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)ā
$8,841.00
$3,094.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This radiant column-shaped pendant is adorned with 1 1/2 carats of princess cut diamonds for truly brilliant style. Set in 14 karat yellow gold, it's a piece that always gets noticed.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 20 x 5 x 20 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 18 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Invisible |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.54 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0855555556 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 20 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 18 |
| Total Diamond Weight: | 1.54 |
| W (mm): | 5 |























