š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 6.83 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.61 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 6.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.74 |
| Height: | 9.65 MM |
| Length: | 22.61 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 6.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 12.40x9.70mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.61 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 118 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 119 |
| Total Stone Wt: | 6.83 ctw |
| Width: | 21.59 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K White Gold 6.83 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ring
14K White Gold 6.83 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.61 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 6.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.74 |
| Height: | 9.65 MM |
| Length: | 22.61 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 6.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 12.40x9.70mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.61 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 118 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 119 |
| Total Stone Wt: | 6.83 ctw |
| Width: | 21.59 MM |
$3,496.15
Original: $9,989.00
-65%14K White Gold 6.83 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ringā
$9,989.00
$3,496.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.61 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 6.22 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 8.74 |
| Height: | 9.65 MM |
| Length: | 22.61 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 6.22 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 12.40x9.70mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.61 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 118 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 119 |
| Total Stone Wt: | 6.83 ctw |
| Width: | 21.59 MM |























