š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 3.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.31 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.87 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 61 |
| Total Stone Wt: | 3.26 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K White Gold 3.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ring
14K White Gold 3.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.31 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.87 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 61 |
| Total Stone Wt: | 3.26 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
$1,104.25
Original: $3,155.00
-65%14K White Gold 3.26 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond Ringā
$3,155.00
$1,104.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.31 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.87 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 8.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 60 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 61 |
| Total Stone Wt: | 3.26 ctw |
| Width: | 20.32 MM |























