🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Ribbon Pendant Necklace (H-I, SI-SI2)
Girly meets glamorous! A sprinkling of princess and baguette cut diamonds beautifully dot this radiant, ribbon-shaped pendant, which is set in 14 karat white gold to let her embrace her feminine side.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 6 x 16 x 22 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 14 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.25 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0892857143 |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 9 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.7 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0777777778 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 22 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 23 |
| Total Diamond Weight: | 1.95 |
| W (mm): | 16 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Ribbon Pendant Necklace (H-I, SI-SI2)
14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Ribbon Pendant Necklace (H-I, SI-SI2)
Girly meets glamorous! A sprinkling of princess and baguette cut diamonds beautifully dot this radiant, ribbon-shaped pendant, which is set in 14 karat white gold to let her embrace her feminine side.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 6 x 16 x 22 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 14 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.25 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0892857143 |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 9 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.7 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0777777778 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 22 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 23 |
| Total Diamond Weight: | 1.95 |
| W (mm): | 16 |
$4,625.60
Original: $13,216.00
-65%14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Ribbon Pendant Necklace (H-I, SI-SI2)—
$13,216.00
$4,625.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Girly meets glamorous! A sprinkling of princess and baguette cut diamonds beautifully dot this radiant, ribbon-shaped pendant, which is set in 14 karat white gold to let her embrace her feminine side.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 6 x 16 x 22 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 14 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.25 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0892857143 |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 9 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.7 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0777777778 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 22 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 6 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 23 |
| Total Diamond Weight: | 1.95 |
| W (mm): | 16 |























