🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Double Loop Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)
This eye-catchingly unique 14k white gold double loop pendant will be the envy of all! Channel set baguette-cut diamonds embellish the outer circumference. A solid 3x4 square of princess cut diamonds beautifully completes the piece.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 20 x 15 x 20 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 13 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Baguette |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.08 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0830769231 |
| Diamond 2 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond 2 Count: | 12 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Invisible |
| Diamond 2 Shape: | Princess |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.9 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.075 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 20 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 25 |
| Total Diamond Weight: | 1.98 |
| W (mm): | 15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Double Loop Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)
14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Double Loop Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)
This eye-catchingly unique 14k white gold double loop pendant will be the envy of all! Channel set baguette-cut diamonds embellish the outer circumference. A solid 3x4 square of princess cut diamonds beautifully completes the piece.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 20 x 15 x 20 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 13 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Baguette |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.08 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0830769231 |
| Diamond 2 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond 2 Count: | 12 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Invisible |
| Diamond 2 Shape: | Princess |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.9 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.075 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 20 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 25 |
| Total Diamond Weight: | 1.98 |
| W (mm): | 15 |
$4,610.90
Original: $13,174.00
-65%14K White Gold 2 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Double Loop Pendant Necklace (G-H, VS1-VS2)—
$13,174.00
$4,610.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This eye-catchingly unique 14k white gold double loop pendant will be the envy of all! Channel set baguette-cut diamonds embellish the outer circumference. A solid 3x4 square of princess cut diamonds beautifully completes the piece.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 20 x 15 x 20 |
| Design Style: | Fashion Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 13 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Baguette |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.08 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0830769231 |
| Diamond 2 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond 2 Count: | 12 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Invisible |
| Diamond 2 Shape: | Princess |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.9 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.075 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 20 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 20 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 25 |
| Total Diamond Weight: | 1.98 |
| W (mm): | 15 |























