🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 2.00 Cttw Brilliant Round-Cut Diamond 7 Stone Flower Cluster 18" Pendant Necklace (H-I Color, SI2-I1 Clarity)
Chic and trendy, this elegant 14k white gold pendant has a floral design set with 7 round-cut, natural diamonds in a prong setting. The diamonds shine and has an impressive total carat weight of 2 cttw. The floral motif hangs from a 18" gold box chain. Gift this to a loved one on any special occasion, or treat yourself, this pendant is a lovely investment.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 21 x 5 x 21 |
| Design Style: | Flower Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 2 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.2857142857 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 21 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 7 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K White Gold 2.00 Cttw Brilliant Round-Cut Diamond 7 Stone Flower Cluster 18" Pendant Necklace (H-I Color, SI2-I1 Clarity)
14K White Gold 2.00 Cttw Brilliant Round-Cut Diamond 7 Stone Flower Cluster 18" Pendant Necklace (H-I Color, SI2-I1 Clarity)
Chic and trendy, this elegant 14k white gold pendant has a floral design set with 7 round-cut, natural diamonds in a prong setting. The diamonds shine and has an impressive total carat weight of 2 cttw. The floral motif hangs from a 18" gold box chain. Gift this to a loved one on any special occasion, or treat yourself, this pendant is a lovely investment.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 21 x 5 x 21 |
| Design Style: | Flower Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 2 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.2857142857 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 21 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 7 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 5 |
$3,652.95
Original: $10,437.00
-65%14K White Gold 2.00 Cttw Brilliant Round-Cut Diamond 7 Stone Flower Cluster 18" Pendant Necklace (H-I Color, SI2-I1 Clarity)—
$10,437.00
$3,652.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic and trendy, this elegant 14k white gold pendant has a floral design set with 7 round-cut, natural diamonds in a prong setting. The diamonds shine and has an impressive total carat weight of 2 cttw. The floral motif hangs from a 18" gold box chain. Gift this to a loved one on any special occasion, or treat yourself, this pendant is a lovely investment.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 21 x 5 x 21 |
| Design Style: | Flower Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI2-I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 2 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.2857142857 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 21 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 21 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 7 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 5 |























