🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 1/2 Cttw Lab Grown Pear Shape Solitaire Diamond Pendent 18" Necklace (F-G Color, VS2-SI1 Clarity)
A stunning flash of sparkle draws the eye to this gorgeous solitaire diamond pendant necklace for her! A stunning prong-set diamond in an enticing pear shape centers this glorious piece, catching the light and garnering endless compliments. The 1/2 cttw lab grown diamond is of an F-G color and VS2-SI1 clarity. The solitaire diamond pendant is a jewelry essential that every woman should have in her collection. This stunning look is featured in 14K white gold on a 18" box chain with spring ring clasp to complements any neckline beautifully.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Chain Type (Only Chain): | Box |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 5 x 4 |
| Design Style: | Solitaire Pear Shape Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







14K White Gold 1/2 Cttw Lab Grown Pear Shape Solitaire Diamond Pendent 18" Necklace (F-G Color, VS2-SI1 Clarity)
14K White Gold 1/2 Cttw Lab Grown Pear Shape Solitaire Diamond Pendent 18" Necklace (F-G Color, VS2-SI1 Clarity)
A stunning flash of sparkle draws the eye to this gorgeous solitaire diamond pendant necklace for her! A stunning prong-set diamond in an enticing pear shape centers this glorious piece, catching the light and garnering endless compliments. The 1/2 cttw lab grown diamond is of an F-G color and VS2-SI1 clarity. The solitaire diamond pendant is a jewelry essential that every woman should have in her collection. This stunning look is featured in 14K white gold on a 18" box chain with spring ring clasp to complements any neckline beautifully.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Chain Type (Only Chain): | Box |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 5 x 4 |
| Design Style: | Solitaire Pear Shape Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |
$3,325.00
14K White Gold 1/2 Cttw Lab Grown Pear Shape Solitaire Diamond Pendent 18" Necklace (F-G Color, VS2-SI1 Clarity)—
$3,325.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stunning flash of sparkle draws the eye to this gorgeous solitaire diamond pendant necklace for her! A stunning prong-set diamond in an enticing pear shape centers this glorious piece, catching the light and garnering endless compliments. The 1/2 cttw lab grown diamond is of an F-G color and VS2-SI1 clarity. The solitaire diamond pendant is a jewelry essential that every woman should have in her collection. This stunning look is featured in 14K white gold on a 18" box chain with spring ring clasp to complements any neckline beautifully.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Chain Type (Only Chain): | Box |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 5 x 4 |
| Design Style: | Solitaire Pear Shape Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS2-SI1 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Pear |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.5 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.5 |
| W (mm): | 5 |























