š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 1 2/5 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Zig Zag Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)
A sleek zig zag shape sets this unique pendant apart. Finished in 14 karat white gold, and glittering with over a carat of princess and baguette cut diamonds, it's bursting with glamour and style.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 12 x 16 x 18 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 9 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.9 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.1 |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 15 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0333333333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 18 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 12 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 24 |
| Total Diamond Weight: | 1.4 |
| W (mm): | 16 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K White Gold 1 2/5 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Zig Zag Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)
14K White Gold 1 2/5 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Zig Zag Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)
A sleek zig zag shape sets this unique pendant apart. Finished in 14 karat white gold, and glittering with over a carat of princess and baguette cut diamonds, it's bursting with glamour and style.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 12 x 16 x 18 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 9 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.9 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.1 |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 15 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0333333333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 18 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 12 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 24 |
| Total Diamond Weight: | 1.4 |
| W (mm): | 16 |
$4,792.20
Original: $13,692.00
-65%14K White Gold 1 2/5 cttw Princess and Baguette Cut Diamond Zig Zag Pendant Necklace (H-I, SI1-SI2)ā
$13,692.00
$4,792.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sleek zig zag shape sets this unique pendant apart. Finished in 14 karat white gold, and glittering with over a carat of princess and baguette cut diamonds, it's bursting with glamour and style.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 12 x 16 x 18 |
| Design Style: | Fashion Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 9 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Princess |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.9 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.1 |
| Diamond 2 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 15 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.5 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0333333333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 18 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 12 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 24 |
| Total Diamond Weight: | 1.4 |
| W (mm): | 16 |























