š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K White Gold 0.50 Carat Genuine White Diamond Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.04 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 6.60 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6.50x4.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.50 ctw |
| Width: | 5.08 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K White Gold 0.50 Carat Genuine White Diamond Ring
14K White Gold 0.50 Carat Genuine White Diamond Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.04 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 6.60 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6.50x4.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.50 ctw |
| Width: | 5.08 MM |
Select Size
From $723.10
Original: $2,066.00
-65%14K White Gold 0.50 Carat Genuine White Diamond Ringā
$2,066.00
$723.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.50 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.04 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 6.60 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 6.50x4.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 0.50 ctw |
| Width: | 5.08 MM |























