š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 6.76 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.76 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.4 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 21.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 4.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Morganite |
| Stone 2 Carat: | 2.76 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 4x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 6.76 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Rose Gold Plated 6.76 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 6.76 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.76 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.4 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 21.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 4.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Morganite |
| Stone 2 Carat: | 2.76 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 4x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 6.76 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Select Size
From $71.75
Original: $205.00
-65%14K Rose Gold Plated 6.76 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ringā
$205.00
$71.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.76 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.4 |
| Height: | 7.62 MM |
| Length: | 21.34 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 4.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Morganite |
| Stone 2 Carat: | 2.76 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 12 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 4x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 6.76 ctw |
| Width: | 15.75 MM |























