š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 6.55 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.15 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 6.55 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 6.55 ctw |
| Width: | 12.95 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Rose Gold Plated 6.55 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 6.55 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.15 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 6.55 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 6.55 ctw |
| Width: | 12.95 MM |
Select Size
From $45.50
Original: $130.00
-65%14K Rose Gold Plated 6.55 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$130.00
$45.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 6.55 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.15 |
| Height: | 6.60 MM |
| Length: | 12.19 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 6.55 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bold Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 6.55 ctw |
| Width: | 12.95 MM |























