š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 5.54 Carat Genuine Glass Filled Ruby & White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.54 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.53 |
| Height: | 9.14 MM |
| Length: | 10.92 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 5 |
| Total Stone Wt: | 5.54 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







14K Rose Gold Plated 5.54 Carat Genuine Glass Filled Ruby & White Topaz .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 5.54 Carat Genuine Glass Filled Ruby & White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.54 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.53 |
| Height: | 9.14 MM |
| Length: | 10.92 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 5 |
| Total Stone Wt: | 5.54 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Select Size
From $75.60
Original: $216.00
-65%14K Rose Gold Plated 5.54 Carat Genuine Glass Filled Ruby & White Topaz .925 Sterling Silver Ringā
$216.00
$75.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.54 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.53 |
| Height: | 9.14 MM |
| Length: | 10.92 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 10.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Topaz |
| Stone 2 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 4 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 5 |
| Total Stone Wt: | 5.54 ctw |
| Width: | 12.45 MM |























