š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 5.05 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.25 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 5.05 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Rose Gold Plated 5.05 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 5.05 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.25 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 5.05 ctw |
Select Size
From $65.80
Original: $188.00
-65%14K Rose Gold Plated 5.05 Carat Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$188.00
$65.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.05 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.25 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 5.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Solitaire Ring |
| Total Qty Of Stones: | 1 |
| Total Stone Wt: | 5.05 ctw |























