š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 4.52 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.3 |
| Height: | 7.15 MM |
| Length: | 18.33 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Glass Filled Ruby |
| Stone 2 Carat: | 2.28 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 4.52 ctw |
| Width: | 20.00 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Rose Gold Plated 4.52 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 4.52 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.3 |
| Height: | 7.15 MM |
| Length: | 18.33 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Glass Filled Ruby |
| Stone 2 Carat: | 2.28 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 4.52 ctw |
| Width: | 20.00 MM |
Select Size
From $63.70
Original: $182.00
-65%14K Rose Gold Plated 4.52 Carat Genuine Glass Filled Ruby .925 Sterling Silver Ringā
$182.00
$63.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.52 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.3 |
| Height: | 7.15 MM |
| Length: | 18.33 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 2.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 7 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Glass Filled Ruby |
| Stone 2 Carat: | 2.28 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 5x4mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 4.52 ctw |
| Width: | 20.00 MM |























