🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 3.30 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.13 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 3.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 15 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 3.30 ctw |
| Width: | 17.78 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









14K Rose Gold Plated 3.30 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 3.30 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.13 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 3.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 15 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 3.30 ctw |
| Width: | 17.78 MM |
Select Size
From $94.50
Original: $270.00
-65%14K Rose Gold Plated 3.30 Carat Genuine Morganite .925 Sterling Silver Ring—
$270.00
$94.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.30 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.13 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 3.30 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 15 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Cluster Ring |
| Total Qty Of Stones: | 15 |
| Total Stone Wt: | 3.30 ctw |
| Width: | 17.78 MM |























