š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold Plated 2.91 Carat Genuine Kunzite and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.91 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.89 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 2.91 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






14K Rose Gold Plated 2.91 Carat Genuine Kunzite and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 2.91 Carat Genuine Kunzite and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.91 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.89 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 2.91 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Select Size
From $112.70
Original: $322.00
-65%14K Rose Gold Plated 2.91 Carat Genuine Kunzite and White Zircon .925 Sterling Silver Ringā
$322.00
$112.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.91 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.89 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 2.91 ctw |
| Width: | 20.32 MM |























