🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
14K Rose Gold 1/6 Cttw Round Diamond and 8mm Round Pearl Floral Drop Stud Earrings (H-I Color, I1-I2 Clarity)
Enlivened by a 8mm round ivory pearl, these drop earrings make a remarkable statement of style on the ears. The graceful elegance of each pearl is accompanied by round white diamonds in prong and pave settings, each placed in an ornate floral leaf display of 14k rose gold. The brilliant diamonds total 1/6 cttw with an approximate H-I Color and I1-I2 Clarity. Push back findings keep these pierced earrings safe and secure on your ears for comfortable wear all day long.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Color Code: | R |
| Combined Dimensions: | 27 x 10 x 2 |
| Design Style: | Drop Stud Earrings |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 4 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.06 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.015 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 7 |
| Diamond 2 Cut: | Excellent |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Prong |
| Diamond 2 Shape: | Round |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.09 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0128571429 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Earring Finding: | Push Back |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 2 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 27 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Nacre: | Medium |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Grade: | AAA+ |
| Pearl Luster: | high-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 2 |
| Pearl Setting: | Drilled |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 8mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Very Good |
| Plated?: | No |
| Size: | 0.15 |
| Total Diamond Quantity: | 11 |
| W (mm): | 10 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








14K Rose Gold 1/6 Cttw Round Diamond and 8mm Round Pearl Floral Drop Stud Earrings (H-I Color, I1-I2 Clarity)
14K Rose Gold 1/6 Cttw Round Diamond and 8mm Round Pearl Floral Drop Stud Earrings (H-I Color, I1-I2 Clarity)
Enlivened by a 8mm round ivory pearl, these drop earrings make a remarkable statement of style on the ears. The graceful elegance of each pearl is accompanied by round white diamonds in prong and pave settings, each placed in an ornate floral leaf display of 14k rose gold. The brilliant diamonds total 1/6 cttw with an approximate H-I Color and I1-I2 Clarity. Push back findings keep these pierced earrings safe and secure on your ears for comfortable wear all day long.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Color Code: | R |
| Combined Dimensions: | 27 x 10 x 2 |
| Design Style: | Drop Stud Earrings |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 4 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.06 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.015 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 7 |
| Diamond 2 Cut: | Excellent |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Prong |
| Diamond 2 Shape: | Round |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.09 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0128571429 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Earring Finding: | Push Back |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 2 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 27 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Nacre: | Medium |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Grade: | AAA+ |
| Pearl Luster: | high-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 2 |
| Pearl Setting: | Drilled |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 8mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Very Good |
| Plated?: | No |
| Size: | 0.15 |
| Total Diamond Quantity: | 11 |
| W (mm): | 10 |
$2,747.15
Original: $7,849.00
-65%14K Rose Gold 1/6 Cttw Round Diamond and 8mm Round Pearl Floral Drop Stud Earrings (H-I Color, I1-I2 Clarity)—
$7,849.00
$2,747.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enlivened by a 8mm round ivory pearl, these drop earrings make a remarkable statement of style on the ears. The graceful elegance of each pearl is accompanied by round white diamonds in prong and pave settings, each placed in an ornate floral leaf display of 14k rose gold. The brilliant diamonds total 1/6 cttw with an approximate H-I Color and I1-I2 Clarity. Push back findings keep these pierced earrings safe and secure on your ears for comfortable wear all day long.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Color Code: | R |
| Combined Dimensions: | 27 x 10 x 2 |
| Design Style: | Drop Stud Earrings |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 4 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.06 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.015 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 2 Count: | 7 |
| Diamond 2 Cut: | Excellent |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Prong |
| Diamond 2 Shape: | Round |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.09 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0128571429 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Earring Finding: | Push Back |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 2 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 27 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Nacre: | Medium |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Grade: | AAA+ |
| Pearl Luster: | high-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 2 |
| Pearl Setting: | Drilled |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 8mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Very Good |
| Plated?: | No |
| Size: | 0.15 |
| Total Diamond Quantity: | 11 |
| W (mm): | 10 |























